nazwa dokumentu: Obwieszczenie Burmistrza Brzostku z dnia 24 lutego 2017 roku

BURMISTRZ

 BRZOSTKU

 

 

OBWIESZCZENIE

BURMISTRZA  BRZOSTKU

z dnia  24 lutego 2017 roku

 

 

Burmistrz Brzostku na podstawie art. 49 KPA w zwiÄ…zku z art. 74 ust. 3 ; art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2016r. ,poz. 353 z późn. zm.)  informuje, że w dniu 24 lutego 2017r. zostaÅ‚a wydana decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach dla przedsiÄ™wziÄ™cia pn. ,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R” z wniosku Gminy Brzostek ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek.

 

 

 

Z treścią decyzji oraz zebraną dokumentacją można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Brzostku- Referat Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska

( biuro nr 8) w godzinach pracy Urzędu.

 

BURMISTRZ

WOJCIECH STANISZEWSKI

 


 

BURMISTRZ

BRZOSTKU

 

Decyzja

o środowiskowych uwarunkowaniach

 

Nasz znak: MKOÅš.6220.12.2016                                                                          Brzostek, dnia 24.02.2017r.

Na podstawie art. 71 ust. 1 , ust.2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84, 85 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 353 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks PostÄ™powania Administracyjnego (t.j.  Dz. U. z  2016 r. poz. 23 ze zm.) w zwiÄ…zku z § 3 ust. 1 pkt. 60  RozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2016r. poz. 71 ze zm.), po rozpatrzeniu  wniosku Gminy Brzostek ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek w sprawie o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach dla przedsiÄ™wziÄ™cia pn. ,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R”  i po zasiÄ™gniÄ™ciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie – pismo z dnia 01.02.2017r. znak: WOOÅš.4240.2.44.2016.MG.15, PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy z dnia 23.11.2016r. znak: PSNZ.465-45/16.

Orzekam

I. Na realizacjÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia pn. ,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R”  z wniosku Gminy Brzostek ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek i stwierdzam brak potrzeby przeprowadzenia  oceny  oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na  Å›rodowisko.     

 

Uzasadnienie

W zwiÄ…zku ze zÅ‚ożonym wnioskiem z dnia 08.11.2016 r. Gminy Brzostek ul. Rynek 1 , 39-230 Brzostek dotyczÄ…cym wydania decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacjÄ™ projektowanej inwestycji pn: ,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R” ustalono, że nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko dla planowanej inwestycji.

 

Burmistrz Brzostku pismem z dnia 15.11.2016 r. znak sprawy MKOÅš.6220.12.2016 wystÄ…piÅ‚ do Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie i  PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy o wyrażenie opinii w sprawie obowiÄ…zku przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia pn.: ,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R”  Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie opiniÄ… z dnia 01.02.2017r. znak WOOÅš.4240.2.44.2016.MG.15 po dokonaniu analizy przedsiÄ™wziÄ™cia wzglÄ™dem zapisów art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, stwierdziÅ‚, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko. Opinia PaÅ„stwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w DÄ™bicy z dnia 23.11.2016r. znak PSNZ.465-45/16 , również nie stwierdziÅ‚a potrzeby przeprowadzania oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia. Burmistrz Brzostku postanowieniem z dnia 08.02.2017 r., znak: MKOÅš.6220.12.2016 nie stwierdziÅ‚ potrzeby przeprowadzania oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia.

Planowane przedsiÄ™wziÄ™cie zalicza siÄ™ do przedsiÄ™wzięć, dla których przeprowadzenie procedury oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko może być wymagane, na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko w zwiÄ…zku z § 3 ust. 1 pkt 60 (drogi o nawierzchni twardej o caÅ‚kowitej dÅ‚ugoÅ›ci przedsiÄ™wziÄ™cia powyżej 1 km inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 31 i 32 oraz obiekty mostowe w ciÄ…gu drogi o nawierzchni twardej, z wyÅ‚Ä…czeniem przebudowy dróg oraz obiektów mostowych, sÅ‚użących do obsÅ‚ugi stacji elektroenergetycznych i zlokalizowanych poza obszarami objÄ™tymi formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody) rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71), a Regionalny Dyrektor Ochrony Åšrodowiska w Rzeszowie jest wÅ‚aÅ›ciwy w przedmiocie wydania opinii, co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania przedsiÄ™wziÄ™cia na Å›rodowisko na podstawie art. 64 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ww. ustawy.

            W trakcie prowadzonego postÄ™powania zmierzajÄ…cego do wydania opinii o obowiÄ…zku przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia stwierdzono, że przedÅ‚ożone materiaÅ‚y nie przedstawiajÄ… w sposób dostateczny wszystkich istotnych z punktu widzenia ochrony Å›rodowiska zagadnieÅ„ wynikajÄ…cych z ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko. Dlatego też pismem z dnia 14 grudnia 2016 r. RDOÅš w Rzeszowie, znak: WOOÅš.4240.2.44.2016.MG.8 wezwaÅ‚ do uzupeÅ‚nienia karty informacyjnej przedsiÄ™wziÄ™cia, na co Wnioskodawca odpowiedziaÅ‚ pismem z dnia 3 stycznia 2017 r., znak: A14.UP/GR/004/17/01.

            Przeanalizowano informacje zawarte w przedÅ‚ożonej dokumentacji, majÄ…c na uwadze zapisy art. 63 ust.1 ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko, celem stwierdzenia, czy koniecznym jest przeprowadzenie oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko.

            Przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie polegajÄ…ce na budowie i rozbudowie dróg gminnych o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok. 1,32 km zlokalizowane jest na terenie miejscowoÅ›ci Brzostek, Nawsie Brzosteckie, w gminie Brzostek. Podzielono je na trzy poÅ‚Ä…czone ze sobÄ… części: od ul. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej, nastÄ™pnie odcinek ul. Szkolnej oraz odcinek od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R, tworzÄ…ce jednÄ… funkcjonalna caÅ‚ość. Projektowane odcinki dróg to drogi o nawierzchni bitumicznej, dwukierunkowe o szerokoÅ›ci jezdni 2x2,25 m, klasy technicznej D (dojazdowa), kategorii ruchu KR 1. Zadanie inwestycyjne wymaga poszerzenia pasa drogowego o części dziaÅ‚ek przylegÅ‚ych do istniejÄ…cej drogi. WiÄ…zać siÄ™ ono bÄ™dzie także z koniecznoÅ›ciÄ… rozbiórki na dziaÅ‚ce 570 dwóch budynków (mieszkalnego i gospodarczego) o konstrukcji drewnianej. Zaplanowano m.in.: budowÄ™ chodnika z kostki brukowej, wykonanie miejsc postojowych, oÅ›wietlenia ulicznego hybrydowego oraz przebudowÄ™ kolidujÄ…cych z inwestycjÄ… sieci uzbrojenia.

            Odcinek drogi objÄ™tej przedmiotowym zamierzeniem inwestycyjnym przebiega przez tereny chronione pod wzglÄ™dem akustycznym, które zgodnie z informacjami zawartymi w karcie informacyjnej przedsiÄ™wziÄ™cia w wiÄ™kszoÅ›ci stanowiÄ… tereny zabudowy zagrodowej, mieszkaniowo – usÅ‚ugowe, dla których wartoÅ›ci dopuszczalne poziomu haÅ‚asu dla źródeÅ‚ haÅ‚asu w postaci dróg i linii kolejowych okreÅ›lonych zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Åšrodowiska z dnia 14 czerwca 2007 r., poz. 112) wynoszÄ… dla pory dnia 65 dB oraz dla pory nocy – 56 dB.

            Zamierzenie inwestycyjne bÄ™dzie źródÅ‚em emisji haÅ‚asu, generowanego przez pracujÄ…ce maszyny i urzÄ…dzenia oraz Å›rodki transportu w trakcie jego realizacji. UciążliwoÅ›ci te bÄ™dÄ… miaÅ‚y charakter nieciÄ…gÅ‚y, lokalny, przemijajÄ…cy i ustanÄ… po zakoÅ„czeniu prac.

Zgodnie z informacjami w przedÅ‚ożonej dokumentacji, natężenie ruchu pojazdów na analizowanej drodze, po realizacji zadania wynosić bÄ™dzie do ok. 800 poj./dobÄ™, z czego 10 % w porze nocnej. UwzglÄ™dniajÄ…c powyższe, przewiduje siÄ™, że w wyniku eksploatacji przedmiotowej drogi, wartoÅ›ci dopuszczalne haÅ‚asu na terenach prawnie chronionych w jego otoczeniu, nie bÄ™dÄ… przekraczane dla pory dnia i nocy.

            W czasie realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia niekorzystne oddziaÅ‚ywanie na jakość powietrza wystÄ…pi w trakcie robót budowlanych, podczas pracy maszyn i urzÄ…dzeÅ„. BÄ™dzie to oddziaÅ‚ywanie krótkotrwaÅ‚e i ustÄ…pi wraz z zakoÅ„czeniem prac budowlanych. PrzedsiÄ™wziÄ™cie wykonane zostanie przy zastosowaniu dobrej organizacji pracy, sprawnego sprzÄ™tu oraz speÅ‚niajÄ…cych normy materiaÅ‚ów. Na teren budowy dowożone bÄ™dÄ… gotowe mieszanki mineralno – asfaltowe ze stacjonarnych wytwórni mas bitumicznych. Wytworzone w trakcie realizacji odpady bÄ™dÄ… magazynowane na placu budowy w wydzielonym miejscu, a nastÄ™pnie przekazane podmiotom prowadzÄ…cym dziaÅ‚alność w zakresie gospodarowania odpadami. Przestrzegane bÄ™dÄ… ogólne zasady wynikajÄ…ce z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.). Masy ziemne wykorzystane bÄ™dÄ… na terenie budowy a ich ewentualny nadmiar stanowiÅ‚ bÄ™dzie odpad.

            Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza WisÅ‚y (PGW) – Dz. U. z 2016 r., poz. 1911), planowane przedsiÄ™wziÄ™cie jest zlokalizowane w obrÄ™bie jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) ,,SÅ‚ony” – kod: PLRW200012218552, typ: potok fliszowy (12). Wskazana JCWP jest silnie zmienionÄ… częściÄ… wód (przekroczenie wskaźników: m3), w PGW      jej stan oceniono jako zÅ‚y (w tym potencjaÅ‚ ekologiczny – poniżej dobrego, a stan chemiczny – dobry). Jest ona wskazana jako zagrożona ryzykiem nieosiÄ…gniÄ™cia celów Å›rodowiskowych i posiada ustalone odstÄ™pstwa: 4(4) – 1 (brak możliwoÅ›ci technicznych) i 4(4) – 2 (dysproporcjonalne koszty).

JCWP ,,SÅ‚ony” zalicza siÄ™ do obszarów chronionych przeznaczonych do ochrony przedmiotów ochrony: Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego PK15 i  Obszaru majÄ…cego znaczenie dla Wspólnoty – WisÅ‚oka  z dopÅ‚ywami PLH180052, zależnych od wód. Na podstawie PGW, dla tej JCWP celem Å›rodowiskowym jest poprawa potencjaÅ‚u ekologicznego, tak aby osiÄ…gnąć dobry potencjaÅ‚ ekologiczny oraz zapobieganie pogorszeniu stanu chemicznego. Termin osiÄ…gniÄ™cia celu Å›rodowiskowego dla JCWP ,,SÅ‚ony” przedÅ‚użono do 2021 r.

            Zgodnie z PGW, teren przedsiÄ™wziÄ™cia zlokalizowany jest w obrÄ™bie jednolitej części wód podziemnych JCWPd nr 151 (kod: PLGW2000151), w PGW jej stan oceniono jako dobry (w tym stan iloÅ›ciowy – dobry, stan chemiczny –dobry). Jest ona wskazana jako niezagrożona nieosiÄ…gniÄ™ciem celów Å›rodowiskowych. Celem Å›rodowiskowym dla tej części wód jest zapobieganie pogorszeniu jej stanu tak, aby utrzymać jej dobry stan. Ponadto, ww. JCWPd zostaÅ‚a zaliczona do obszarów chronionych, przeznaczonych do poboru wody na potrzeby zaopatrzenia ludnoÅ›ci w wodÄ™ przeznaczonÄ… do spożycia.

            Ze wzglÄ™du na fakt, że przedsiÄ™wziÄ™cie nie oddziaÅ‚uje na obszary chronione nie poddano analizie kwestii zaostrzenia celów Å›rodowiskowych jednolitych części wód powierzchniowych wzglÄ™dem obszarów, o których mowa w art. 4 ust. 1 lit. c w Dyrektywie 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiajÄ…cej ramy wspólnotowego dziaÅ‚ania w dziedzinie polityki wodnej.

            Teren planowanego zamierzenia zlokalizowany jest poza obszarami gÅ‚ównych zbiorników wód podziemnych (GZWP) oraz na terenie ochrony poÅ›redniej ujÄ™cia wody, ustanowionej rozporzÄ…dzeniem z dnia 17 grudnia 2012 r. Nr 14/2012 Dyrektora Regionalnego ZarzÄ…du Gospodarki Wodnej w Krakowie w sprawie ustanowienia strefy ochronnej dla ujÄ™cia wody powierzchniowej z rzeki Wisloki w km 58+180 w miejscowoÅ›ci DÄ™bica (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2012 r., poz. 3189 ze zm.). Użytkownik ujÄ™cia wody, zgodnie z przywoÅ‚anym rozporzÄ…dzeniem, zostanie powiadomiony przed rozpoczÄ™ciem prac ziemnych zwiÄ…zanych z przebudowÄ… mostu.

            Teren, na którym zlokalizowane jest przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie, usytuowany jest poza obszarami szczególnego zagrożenia powodziÄ….

            Na terenie przedmiotowego przedsiÄ™wziÄ™cia zaobserwowano sÄ…czenia wód podziemnych na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 1,4 -1,6 m p.p.t., natomiast w sÄ…siedztwie mostu wystÄ…piÅ‚y one na poziomie 2,1 – 3,1 m p.p.t.

            Odwodnienie drogi realizowane bÄ™dzie poprzez nadanie odpowiednich spadków podÅ‚użnych oraz poprzecznych jezdni oraz zastosowanie pÅ‚ytko-Å›cieków. Woda odprowadzana bÄ™dzie do studzienek wodoÅ›ciekowych usytuowanych bezpoÅ›rednio przy krawężniku i poprzez projektowane kolektory kanalizacji deszczowej do istniejÄ…cych odbiorników. Przy budowie drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R, woda częściowo bÄ™dzie odprowadzana rowami odkrytymi – projektuje siÄ™ rów odkryty ziemny trawiasty o gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ok. 50 cm i dÅ‚ugoÅ›ci ok 360 m, odprowadzajÄ…cy wody do rowu melioracyjnego.

Dla prawidÅ‚owego odprowadzania wód opadowo-roztopowych z projektowanych odcinków drogi konieczna bÄ™dzie przebudowa istniejÄ…cych obiektów inżynierskich: przepustów pod koronÄ… drogi oraz mostu przy skrzyżowaniu z drogÄ… powiatowÄ… nr 1319R.

Z przebudową mostu związane będą m.in.:

- roboty rozbiórkowe istniejÄ…cych konstrukcji mostu,

- roboty betonowe w zakresie fundamentów oraz montaż konstrukcji prefabrykowanej mostu,

- wykonanie umocnieÅ„ skarp brzegowych z wykorzystaniem maÅ‚ych krat betonowych zasypanych ziemiÄ…, wykonanie opasek z narzutu kamiennego oraz budowli siatkowo – kamienn7

Czynnikami oddziaÅ‚ywania na cele ochrony jednolitych części wód, zwiÄ…zanymi z przebudowÄ… istniejÄ…cego mostu na potoku SÅ‚ony w km 2+550, bÄ™dÄ…cym prawobrzeżnym dopÅ‚ywem WisÅ‚oki, bÄ™dÄ… prace w korycie. Ponadto, umocnienie brzegów potoku SÅ‚ony wykonane bÄ™dzie na odcinku od km 2+550 do km 2+580.

            Konieczna bÄ™dzie przebudowa przepustów, zostanÄ… przebudowane na konstrukcje betonowe ze Å›cianami czoÅ‚owymi. Zostanie wykonany przepust na ,,cieku bez nazwy” (w przedÅ‚ożonej dokumentacji wskazano, że w czasie wizji lokalnej stwierdzono w nim brak wody pÅ‚ynÄ…cej), istniejÄ…cy przepust zostanie przebudowany na obiekt inżynierski o Å›wietle DN800 i dÅ‚ugoÅ›ci 12,0 m, z żelbetonowymi Å›cianami. Ponadto przewiduje siÄ™ regulacjÄ™ i profilowanie dna i skarp cieku na dÅ‚ugoÅ›ci 100 m powyżej wlotu do przepustu i 20 m poniżej wlotu.

            Dokonano analizy wpÅ‚ywu realizacji przebudowy mostu i przepustu na elementy jakoÅ›ci wód potoku SÅ‚ony, ,,cieku bez nazwy” i na osiÄ…gniÄ™cie celów Å›rodowiskowych JCWP SÅ‚ony. Podczas fazy realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia możliwe bÄ™dzie niszczenie fitobentosu i makrofitów porastajÄ…cych koryto w miejscu prac, a zmÄ™tnienie, tj. zwiÄ™kszenie iloÅ›ci zawiesiny pogorszy warunki dla fotosyntezy. WpÅ‚yw na makrozobentos, biorÄ…c pod uwagÄ™ powierzchniÄ™ przedsiÄ™wziÄ™cia, bÄ™dzie nieistotny w skali caÅ‚ej JCWP. ZmÄ™tnienie wody pogorszy również warunki fotosyntezy dla fitoplanktonu oraz warunki dla ichtiofauny. BiorÄ…c pod uwagÄ™ stosunkowo niewielkÄ… powierzchniÄ™ objÄ™tÄ… pracami oraz krótki czas realizacji, wpÅ‚yw ten bÄ™dzie krótkotrwaÅ‚y, przemijajÄ…cy i nieistotny w skali caÅ‚ej JCWP.

Realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia nie spowoduje zmiany reżimu hydrologicznego, zostanie zachowana ciÄ…gÅ‚ość przepÅ‚ywu. Zmianie nie ulegnÄ… warunki hydromorfologiczne, gdyż prace bÄ™dÄ… odbywaÅ‚y siÄ™ w miejscu istniejÄ…cej zabudowy. Podczas prac zostanie zachowany przepÅ‚yw nienaruszalny. WpÅ‚yw na elementy fizykochemiczne zwiÄ…zany bÄ™dzie ze zwiÄ™kszeniem stężenia zawiesiny ogólnej. BiorÄ…c pod uwagÄ™ stosunkowo niewielkÄ… powierzchniÄ™ objÄ™tÄ… pracami oraz krótki czas realizacji, wpÅ‚yw bÄ™dzie krótkotrwaÅ‚y, przemijajÄ…cy i nieistotny w skali caÅ‚ej JCWP.

W trakcie realizacji zadania zostanÄ… podjÄ™te dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zapobieganie i zmniejszenie szkodliwych oddziaÅ‚ywaÅ„ na Å›rodowisko Podczas rozbiórki przyczóÅ‚ków mostu (od strony drogi powiatowej nr 1319R) część prac wymaga wykonania z wykorzystaniem ciężkiego sprzÄ™tu poruszajÄ…cego siÄ™ w obrÄ™bie cieku. W pozostaÅ‚ych miejscach prowadzenia prac w rejonie cieku, nie przewiduje siÄ™ koniecznoÅ›ci wprowadzania ciężkiego sprzÄ™tu do koryta. W celu ograniczenia zmÄ™tnienia wody w ciekach, prace w korycie ograniczone bÄ™dÄ… do 4 godzin na dobÄ™, dodatkowo zastosowane zostanÄ… siatki zabezpieczajÄ…ce przed wpadaniem do wody materiaÅ‚ów z rozbiórki.

            Woda na cele budowlane pobierana bÄ™dzie z gminnej sieci wodociÄ…gowej. Woda zużywana bÄ™dzie przede wszystkim do zraszania warstw przebudowy, w zwiÄ…zku z czym nie powstanÄ… Å›cieki przemysÅ‚owe.

Zaplecze budowy wyposażone zostanie w przenośne urządzenia sanitarne.

            Podczas fazy eksploatacji wody opadowo - roztopowe bÄ™dÄ… odprowadzane do kanalizacji deszczowej oraz rowów trawiastych. Redukcja zawiesiny ogólnej zawartej w wodach opadowo roztopowych, bÄ™dzie zachodzić w rowach trawiastych oraz w studzienkach wpustowych ulicznych wyposażonych w część osadczÄ…. Odprowadzane wody opadowo-roztopowe bÄ™dÄ… speÅ‚niać wymagania rozporzÄ…dzenia Ministra Åšrodowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy speÅ‚nić przy wprowadzaniu Å›cieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla Å›rodowiska wodnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 1800).

Podsumowując, gospodarka wodami opadowo-roztopowymi nie będzie powodowała negatywnego oddziaływania na środowisko wodno-gruntowe.

            UwzglÄ™dniajÄ…c dziaÅ‚ania podejmowane w celu minimalizacji skutków realizacji i eksploatacji przedsiÄ™wziÄ™cia uznano, że przedsiÄ™wziÄ™cie to nie spowoduje znaczÄ…cych negatywnych oddziaÅ‚ywaÅ„ na Å›rodowisko gruntowo-wodne, a tym samym nie bÄ™dzie stanowiÅ‚o istotnego zagrożenia dla osiÄ…gniÄ™cia celów Å›rodowiskowych wyznaczonych dla jednolitych części wód.

            PrzedsiÄ™wziÄ™cie planowane jest do zrealizowania w granicach otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego funkcjonujÄ…cego na mocy uchwaÅ‚y Nr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 czerwca 2014 r. w sprawie Czarnorzecko-Strzyzowskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Podkarpackiego z 2014 r., poz. 1944) oraz w odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o 2,8 km od jego granic. Obszarem Natura 2000, znajdujÄ…cym siÄ™ najbliżej, w odlegÅ‚oÅ›ci ok. 1,3 km, jest obszar majÄ…cy znaczenie dla Wspólnoty WisÅ‚oka z DopÅ‚ywami PLH 180052.

            WzdÅ‚uż odcinka nowej drogi gminnej od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R projektuje siÄ™ rów ziemny trawiasty o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok. 360 m, gÅ‚Ä™bokoÅ›ci ok. 50 cm. Projektowane nachylenie skarp wynosić bÄ™dzie 1:1,5 dla skarpy drogowej oraz 1:1 dla przeciwskarpy. Nachylenia skarp umożliwiÄ… swobodne przejÅ›cie nawet drobnych zwierzÄ…t.

            Ustrój noÅ›ny nowego mostu bÄ™dzie konstrukcjÄ… Å‚ukowÄ…, jednoprzÄ™sÅ‚owÄ…. RozpiÄ™tość obiektu w osiach podpór wynosić bÄ™dzie ok. 8,7 m, natomiast w Å›wietle podpór ok. 8,2 m. Most zostaÅ‚ zaprojektowany w taki sposób, aby istniaÅ‚a możliwość migracji zwierzÄ…t. Zaprojektowano obustronne póÅ‚ki o szerokoÅ›ci 1,2 m każda i wysokość min. 0,75m. PrzejÅ›cia wykonane zostanÄ… z bruku kamiennego spoinowanego zaprawÄ… cementowÄ….

            W rejonie przedsiÄ™wziÄ™cia znajdujÄ… siÄ™ gÅ‚ówne fragmenty zieleni zorganizowanej, a poza terenem zabudowanym wystÄ™pujÄ… zbiorowiska antropogeniczne w przewadze ruderalne. Na terenie przeznaczonym pod realizacje zamierzenia inwestycyjnego nie zaobserwowano gatunków roÅ›lin, grzybów i zwierzÄ…t chronionych oraz ich siedlisk. Szacuje siÄ™, że w wyniku realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wycince podlegać bÄ™dzie ok. 30 drzew. Przeprowadzona ona bÄ™dzie poza okresem lÄ™gowym ptaków czyli w terminie od 15 października do koÅ„ca lutego.

            Jak wynika z przedÅ‚ożonej dokumentacji, dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zapobieganie i zmniejszenie szkodliwych oddziaÅ‚ywaÅ„ na Å›rodowisko przyrodnicze przedsiÄ™wziÄ™cia to m.in.:

-zaprojektowanie odpowiedniego nachylenia skarp rowów odprowadzajÄ…cych wody opadowe umożliwiajÄ…cych swobodne przejÅ›cie przez nie nawet drobnych zwierzÄ…t,

-zabezpieczenie wykopów w trakcie prowadzenia prac budowlanych przed wpadniÄ™ciem do nich maÅ‚ych zwierzÄ…t, m.in. pÅ‚azów, poprzez ogrodzenie o wysokoÅ›ci 60-80 cm rozpiÄ™te na sÅ‚upkach (np. drewnianych), z siatki o drobnych oczkach lub grubej folii budowlanej, ewentualnie z geowÅ‚ókniny; jego górna część powinna posiadać wywiniÄ™cie na zewnÄ…trz o dÅ‚ugoÅ›ci okoÅ‚o 10 cm, co uniemożliwi przedostanie siÄ™ na drugÄ… stronÄ™ zwierzÄ…t mogÄ…cych siÄ™ wspinać po ogrodzeniu,

-zabezpieczenie drzew i krzewów sÄ…siadujÄ…cych z planowanymi pracami budowlanymi przed uszkodzeniami mechanicznymi np. poprzez obudowÄ™ pni deskami, systemu korzeniowego przed wysychaniem poprzez wykonanie ekranów korzeniowych, podlewanie tak aby realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia nie powodowaÅ‚a ich uszkodzenia,

-zobowiÄ…zanie wykonawcy robót budowlanych do wprowadzenia nadzoru przyrodniczego, który prowadziÅ‚ bÄ™dzie regularne kontrole placu budowy w zakresie zabezpieczenia wykopów, prawidÅ‚owego zabezpieczenia drzew sÄ…siadujÄ…cych z placem budowy, czasu wykonywania prac powodujÄ…cych silne zmÄ™tnienie wody.

            BiorÄ…c pod uwagÄ™ rodzaj skalÄ™, zakres, lokalizacjÄ™ planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia oraz planowane dziaÅ‚ania minimalizujÄ…ce potencjalne, negatywne jego oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko przyrodnicze uznano, że przedsiÄ™wziÄ™cie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko a także oceny wymaganej zapisami art. 6.3 Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

            InformujÄ™ jednoczeÅ›nie, że decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach nie jest tożsama z zezwoleniem na przeprowadzenie czynnoÅ›ci zakazanych w stosunku do gatunków chronionych na mocy ustawy o ochronie przyrody. W zwiÄ…zku z powyższym w przypadku, gdy realizacja przedsiÄ™wziÄ™cia wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ bÄ™dzie z Å‚amaniem zakazów obowiÄ…zujÄ…cych w stosunku do gatunków roÅ›lin, zwierzÄ…t i grzybów objÄ™tych ochronÄ… gatunkowÄ…, konieczne bÄ™dzie uzyskanie stosownych zezwoleÅ„, o których mowa w art. 56 ww. ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 ze zm.)

            InformujÄ™ ponadto, że przystÄ™pujÄ…c do wykonywania dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z umocnieniem skarp brzegowych cieków należy mieć na uwadze zapisy art. 118 ust. 1 i 2 ww. ustawy o ochronie przyrody.

            PrzedsiÄ™wziÄ™cie, bÄ™dÄ…ce przedmiotem postÄ™powania, nie bÄ™dzie miaÅ‚o istotnego wpÅ‚ywu na klimat w rejonie jego eksploatacji.

            W ramach zamierzenia inwestycyjnego przebudowana zostanie istniejÄ…ca droga, a także wykonane kilkusetmetrowe odcinki nowej, co nie bÄ™dzie miaÅ‚o znaczenia dla otaczajÄ…cego krajobrazu.

            UwzglÄ™dniajÄ…c odlegÅ‚ość przedsiÄ™wziÄ™cia od granicy paÅ„stwa oraz jego przewidywany lokalny zasiÄ™g oddziaÅ‚ywania na etapie realizacji i eksploatacji nie bÄ™dzie ono generować oddziaÅ‚ywaÅ„ o charakterze transgranicznym.

            Tym samym należy stwierdzić, że nieprzeprowadzenie oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko dla planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia jest uzasadnione.

BiorÄ…c powyższe fakty pod uwagÄ™, uwzglÄ™dniajÄ…c brak negatywnego oddziaÅ‚ywania planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia na poszczególne komponenty Å›rodowiska, postanowiono jak w sentencji

 

Pouczenie

 

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie za pośrednictwem Burmistrza Brzostku w terminie 14 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.

 

DecyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach doÅ‚Ä…cza siÄ™ do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art.72 ust. 1, oraz zgÅ‚oszenia, o którym mowa w ust. 1a ustawy z dnia 3 października 2008r o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (Dz.U. z 2016 r., poz. 353). ZÅ‚ożenie wniosku powinno nastÄ…pić w terminie 6 lat od dnia, w którym decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach staÅ‚a siÄ™ ostateczna z zastrzeżeniem art. 72 ust. 4 i 4b ww. ustawy. ZÅ‚ożenie wniosku lub dokonanie zgÅ‚oszenia może nastÄ…pić w terminie 10 lat od dnia, w którym decyzja o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach staÅ‚a siÄ™ ostateczna, o ile strona, która zÅ‚ożyÅ‚a wniosek o wydanie decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który zostaÅ‚a przeniesiona ta decyzja, otrzymali , przed upÅ‚ywem terminu, o którym mowa w ust. 3  ww. ustawy od organu, który wydaÅ‚ decyzjÄ™ o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach, stanowisko, że realizacja planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia przebiega etapowo oraz nie zmieniÅ‚y siÄ™ warunki okreÅ›lone w tej decyzji. ZajÄ™cie stanowiska nastÄ™puje w drodze postanowienia. 

 

BURMISTRZ

WOJCIECH STANISZEWSKI

 

 

 

                                                             ZaÅ‚Ä…cznik Nr 1 do decyzji o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach

                                                             znak: MKOÅš.6220.12.2016 z dnia 24.02.2017r.

 

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 

1. Nazwa przedsięwzięcia

 

,,Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. M. N. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej. Rozbudowa drogi gminnej – ul. Szkolnej. Budowa drogi gminnej na odcinku od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R” 

2. Podmiot realizujący przedsięwzięcie

 

Gmina Brzostek ul. Rynek 1, 39-230 Brzostek

 

3. Dane dotyczÄ…ce terenu, którego dotyczy wniosek oraz charakterystyka

    przedsiÄ™wziÄ™cia

 

Przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie polegajÄ…ce na budowie i rozbudowie dróg gminnych o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok. 1,32 km zlokalizowane jest na terenie miejscowoÅ›ci Brzostek, Nawsie Brzosteckie, w gminie Brzostek. Podzielono je na trzy poÅ‚Ä…czone ze sobÄ… części: od ul. MysÅ‚owskiego do ul. Szkolnej, nastÄ™pnie odcinek ul. Szkolnej oraz odcinek od ul. Szkolnej do drogi powiatowej nr 1319R, tworzÄ…ce jednÄ… funkcjonalna caÅ‚ość. Projektowane odcinki dróg to drogi o nawierzchni bitumicznej, dwukierunkowe o szerokoÅ›ci jezdni 2x2,25 m, klasy technicznej D (dojazdowa), kategorii ruchu KR 1. Zadanie inwestycyjne wymaga poszerzenia pasa drogowego o części dziaÅ‚ek przylegÅ‚ych do istniejÄ…cej drogi. WiÄ…zać siÄ™ ono bÄ™dzie także z koniecznoÅ›ciÄ… rozbiórki na dziaÅ‚ce 570 dwóch budynków (mieszkalnego i gospodarczego) o konstrukcji drewnianej. Zaplanowano m.in.: budowÄ™ chodnika z kostki brukowej, wykonanie miejsc postojowych, oÅ›wietlenia ulicznego hybrydowego oraz przebudowÄ™ kolidujÄ…cych z inwestycjÄ… sieci uzbrojenia.

Odcinek drogi objÄ™tej przedmiotowym zamierzeniem inwestycyjnym przebiega przez tereny chronione pod wzglÄ™dem akustycznym, które zgodnie z informacjami zawartymi w karcie informacyjnej przedsiÄ™wziÄ™cia w wiÄ™kszoÅ›ci stanowiÄ… tereny zabudowy zagrodowej, mieszkaniowo – usÅ‚ugowe, dla których wartoÅ›ci dopuszczalne poziomu haÅ‚asu dla źródeÅ‚ haÅ‚asu w postaci dróg i linii kolejowych okreÅ›lonych zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Åšrodowiska z dnia 14 czerwca 2007 r., poz. 112) wynoszÄ… dla pory dnia 65 dB oraz dla pory nocy – 56 dB.

 

            W rejonie przedsiÄ™wziÄ™cia znajdujÄ… siÄ™ gÅ‚ówne fragmenty zieleni zorganizowanej, a poza terenem zabudowanym wystÄ™pujÄ… zbiorowiska antropogeniczne w przewadze ruderalne. Na terenie przeznaczonym pod realizacjÄ™ zamierzenia inwestycyjnego nie zaobserwowano gatunków roÅ›lin, grzybów i zwierzÄ…t chronionych oraz ich siedlisk. Szacuje siÄ™, że w wyniku realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia wycince podlegać bÄ™dzie ok. 30 drzew. Przeprowadzona ona bÄ™dzie poza okresem lÄ™gowym ptaków czyli w terminie od 15 października do koÅ„ca lutego.

 

4. Miejsce realizacji przedsięwzięcia

 

Przedmiotowe przedsiÄ™wziÄ™cie polegajÄ…ce na budowie i rozbudowie dróg gminnych o Å‚Ä…cznej dÅ‚ugoÅ›ci ok. 1,32 km zlokalizowane jest na terenie miejscowoÅ›ci Brzostek, Nawsie Brzosteckie, w gminie Brzostek.

 

 
informacje wprowadziÅ‚:Grzegorz Kud³acz
informacje wytworzyÅ‚:Grzegorz Kud³acz
data dodania: 24 Lutego 2017
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Grzegorz Kud³acz / 24 Lutego 2017